Výlety v okolí

V okolí obce Kobylí najdete řadu možností, kam zavítat a poznávat krásnou jihomoravskou vinařskou oblast. Přinášíme tedy několik tipů na výlety v regionu.

Sklepní uličky v Kobylí

Při procházce obcí Kobylí určitě nevynecháte řady vinných sklípků. Vždyť také Kobylí spadá do Velkopopovické vinařské oblasti. Ta má registrováno téměř 6 tisíc pěstitelů. Protože zde bývalo kdysi kobylské jezero, svahy svědčí mnoha vinařským odrůdám. Nejkrásnější sklepní uličku v Kobylí najdete v lokalitě Suchořádská zmola. Kdysi tu bývala „zmola“, neboli rokle, která se propadla. Nyní zde vinaři pracují a scházejí se nad koštováním kobylských vín. Určitě ho rádi též ochutnáte.

Vyhlídky vinařského kraje

Nejen nad Kobylím, ale i nad okolními vinařskými centry objevíte vyhlídky. Můžete je postupně navštívit a rozhlédnout se po úrodné krajině. V Bořeticích vystoupáte do 12 m na rozhlednu Kraví hora. Ve Velkých Pavlovicích je to dřevěná rozhledna Slunečná, z výšky 15 m jsou někdy vidět i Alpy. Nedaleko Staroviček se nachází rozhledna U Obrázku. V Hustupečích si užijete výhled z Rozhledny Mandloňové sady. Z výšky 17,4 m dohlédnete třeba na vodní nádrž Nové Mlýny. Zajímavá je i rozhledna Nedánov s vyhlídkou plošinou ve 22 m.

Biocentrum Ostrůvek láká milovníky přírody

Kousek za Kobylím je unikátní přírodní biocentrum Ostrůvek. Nachází se v revitalizované lokalitě na dně bývalého třetihorního slaného kobylského moře. To bylo kdysi díky melioraci úspěšně vysušeno. Dnes v území najdete tři velké a čtyři malé tůně. Lokalita je zatravněna a rostou zde dřeviny. Vodní plochy mají krajinotvornou, retenční a ekologickou funkci. Území biocentra zhlédnete z dřevěné vyhlídky. Upoutají vás slanomilné rostliny, které tu rostou díky mineralizaci spodní vody. Vše se dozvíte, projdete -li naučnou stezkou.

Krajinou Modrých hor na kole

Vinařská oblast Modré hory se dá objet na kole. Kromě Kobylí zahrnuje mimo jiné Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky a Velké Bílovice. Vydejte se na cyklotrasu, dlouhou 30 km a obdivujte krásy. Start je ve Velkých Pavlovicích, ale napojit se na ni můžete kdekoliv po trase. K orientaci vám poslouží logo Modré hory. Například v Němčičkách objevíte Hulatův sklep,pod Kraví horou si prohlédnete sklepní areál, ve vrbické Stráži vás nadchnou vinné sklepy vykopané ve skále a další v lokalitě Na sklepech nebo přehrada Nové Mlýny se

Raritou architektury jsou Opilé sklepy

Ve Velkých Pavlovicích si budete připadat skoro jako v Toskánsku. Ulička s názvem Opilé sklepy je odvážně pojatými stavbami skutečně unikátní. Domky, kterých je do svahu Staré hory zaříznuto 15, vypadají, jakoby se hýbaly. Do této prapodivné uličky se dostanete z centra města naučnou stezkou Zastavení v kraji vína a meruněk. Je dlouhá přes 10,5 km a obsahuje 14 informačních panelů o historii, folkloru, nebo pěstování ovoce a vína. Děti cestou potěší zábavná poznávací hra.

Ve Vrbicích mají větrný mlýn

Ve Vrbicích si připomenete dobu větrných mlýnů. Jeden tu totiž mají. Je replikou starého Mainzelova mlýna, jenž tu kdysi skutečně stával a mlel obilí ještě za první světové války. Vinaři pro jeho stavbu využili dobové fotografie. Kromě této rarity si můžete prohlédnout řadu vinných sklepů Pod větřákem.

Kaplička na Hradišťku

Nedaleko Velkých Bílovic stojí na vyvýšenině Hradišťku uprostřed vinic hezká kaplička. Je zasvěcena sv. Cyrilovi, sv. Metoději, sv. Václavu a sv. Urbanovi. Zajímavá je tím, že vznikla z peněz vybraných z veřejné sbírky začátkem tohoto století. Můžete obdivovat její výzdobu. Malby na stropě představují čtyři roční období v práci vinaře. Je odtud i parádní výhled.